Što vam je sve potrebno u putnoj apoteci za bezbrižno ljetovanje?

Savjet-ljekarnika

autor:  Kristina Matanić, mag.pharm. 

Planirate putovanje i želite uživati u sigurnom i opuštenom ljetnom odmoru bez zdravstvenih tegoba? Nažalost, nerijetko se susrećemo s dosadnim i neugodnim zdravstvenim situacijama koje se često javljaju baš kada ih ne želimo. Stoga je prilikom odlaska na ljetovanje korisno imati putnu torbu apoteke s nekim osnovnim medicinskim potrepštinama. Pribor za prvu pomoć važna je stvar koju morate imati kada putujete, bilo da se radi o putovanju u drugu državu ili ljetovanju u drugom gradu. Kada je liječnička ordinacija daleko, neophodno je imati prave stvari sa sobom.

Evo popisa nekih stvari koje bi se trebale pronaći u vašoj vlastitoj ili obiteljskoj torbi, ali i problema na koje ne želimo naići tijekom odmora i uživanja u morskim radostima (ovaj popis je samo smjernica, a stvarne potrebe mogu se razlikovati ovisno o vašim specifičnim zdravstvenim potrebama):


Regulacija probavnih problema poput proljeva, zatvora i nadutosti može biti izazovna, pogotovo tijekom ljetnog odmora u novom okruženju.

  • U slučaju proljeva - piti puno tekućine kako bi se izbjegla dehidracija izazvana proljevom, izbjegavati masnu, začinjenu i prženu hranu koja može dodatno pogoršati proljev, konzumirati lako probavljivu hranu, ograničiti unos kofeina i alkohola koji mogu iritirati probavni sustav, uzimati probiotičke kulture kako bi se obnovila i zaštitila crijevna flora.

Naša preporuka → Aboca Lenodiar pediatric vrećice i Aboca Lenodiar Adult kapsule: prirodni medicinski proizvodi inovativnog mehanizma djelovanja za liječenje svih vrsta proljeva, smanjuju broj tekućih stolica i normaliziraju njezinu konzistenciju bez da uzrokuju opstipaciju, obnavljaju crijevnu sluznicu, ublažavaju simptome i ubrzavaju proces ozdravljenja, istovremeno pospješujući obnavljanje funkcije crijeva i ravnotežu bakterijske flore, a uz to ne sadrže gluten.

  • U slučaju zatvora - piti dovoljno vode kako bi se održala hidratacija i poboljšala probava, povećati unos vlakana u prehrani konzumirajući voće, povrće i cjelovite žitarice i mahunarke, redovito se baviti tjelesnom aktivnošću kako bi se potaknula peristaltika crijeva, izbjegavati prehrambene proizvode koji mogu uzrokovati zatvor poput obrađene, pržene hrane i mliječnih proizvoda, uzimanje laksativa ili omekšivača stolice ako je to potrebno.

Naša preporuka → Melilax Pediatric mikroklizma za djecu i Melilax Adultmikroklizma za odrasle: liječenje opstipacije (zatvora), čak i u prisutnosti intestinalne preosjetljivosti (kao u slučaju iritabilnog kolona), fisura i hemoroida, olakšava pražnjenje crijeva i smanjuje smetnje, iritacije i upale prisutne kod opstipacije (zatvora), djeluje samo na područje rektuma te ne izaziva ovisnost i grčeve. Stvara sloj koji ostaje na sluznici čime sprječava upale i iritacije. Sprječava svrbež i ima osvježavajuće djelovanje.

  • U slučaju nadutosti - izbjegavati brzo žvakanje i konzumiranje velikih obroka odjednom, gazirane napitke i žvakaće gume koji mogu uzrokovati nadutost, ograničiti unos namirnica koje mogu uzrokovati nadutost, poput graha, luka, prokulica, pokušati smanjiti stres jer stres može utjecati na probavu i pogoršati nadutost, prakticirati tjelesnu aktivnost poput lagane šetnje nakon obroka kako bi se potaknula probava i smanjila nadutost.

Naša preporuka → Aboca Sollievo PhysioLax tablete: prirodan medicinski proizvod, namijenjen liječenju zatvora. Zahvaljujući skupini prirodnih tvari koje se u njemu nalaze, djeluje na više funkcija: poboljšana pokretljivost crijeva, pojačana hidratacija stolice, pojačana zaštita crijevne stijenke i smanjenje upale.

(tekst se nastavlja ispod fotografije)

Photo by Kampus Production | Pexels

Žgaravica i gastritis mogu biti neugodni simptomi koji se mogu pojaviti tijekom ljetnog putovanja:

  • izbjegavanje namirnica koje izazivaju žgaravicu i gastritis; začinjena hrana i masna hrana, agrumi, gazirana pića, kava ili alkohol, sporije žvakanje hrane; manji i češći obroci te konzumacija hrane polako uz temeljito žvakanje, izbjegavanje ležanja odmah nakon obroka, izbjegavanje konzumiranja hrane neposredno prije spavanja; jesti najmanje 2-3 sata prije spavanja kako bi se smanjio rizik od žgaravice tijekom noći, piti dovoljno vode jer ona može pomoći u smanjenju žgaravice i smirivanju upale želuca, izbjegavanje pušenja i pasivnog pušenja jer ono može iritirati želudac i pogoršati simptome gastritisa.

Naša preporuka → Neobianacid tablete: otklanjanje tegoba povezanih sa želučanom kiselinom kao što su žgaravica, bol u želucu, gastroezofagealni refluks i gastritis. Pogodan je i za liječenje simptoma povezanih s probavnim poteškoćama (dispepsijom) kao što su težina u želucu i nadutost.

Namijenjen je i prevenciji u situacijama koje bi mogle izazvati iritaciju sluznice: uzimanje nesteroidnih protuupalnih lijekova, u razdobljima psihofizičkog stresa, promjeni godišnjih doba, nepravilne prehrane i stila života.

Ostala korisna apoteka u torbi:

  • lijekovi bez recepta: analgetici (npr. Paracetamol za povišenu temperaturu ili bolove), antihistaminici (za alergijske reakcije), antiseptici za rane, antibakterijsko sredstvo za čišćenje ruku i dezinfekcijske maramice kako bi održali higijenu na putu, sredstvo protiv komaraca te repelenti za ublažavanje svrbeža, sterilni zavoji i flasteri u slučaju osnovne prve pomoć kod manjih ozljeda kao što su posjekotine ili ogrebotine.
  • Škarice, toplomjer, pinceta
  • Naravno, ne zaboravite sunčane naočale i kremu za sunčanje te losion za poslije sunčanja, kako bi izbjegli opekline a koža ostala hidratizirana.

Vaša putna apoteka korisna je za manje probleme, ali potražite liječničku pomoć za ozbiljne ozljede i bolesti.

Bezbrižno ljeto uz zdravu i zaštićenu kožu
Uloga ljekarnika u liječenju atopijskog dermatitis...